Министарство здравља отпочело је пројекат израде Плана оптимизације мреже установа здравствене заштите, са циљем даљег унапређења квалитета, приступачности и ефикасности здравствених услуга у Републици Србији.
Пројекат подразумева да на основу анализа стања у комплетном здравственом систему - од кадровских потреба, квалитета пружених услуга, стања медицинске опреме и инфраструктуре, развијености ИТ система, финансијског пословања и управљања – буду припремљена решења у складу са најбољим међународним праксама и искуствима.
Успешна израда Плана омогућиће повлачење додатних 12,5 милиона евра за набавку најсавременије медицинске опреме, магнетних резонанци, скенера и ултразвучних апарата.
- Грађани имају високо поверење у сектор здравства и наше лекаре који су најважнији елемент здравствене заштите. У претходне четири године учинили смо много тога да стабилизујемо систем и унапредимо здравствену инфраструктуру, али и да кадровски ојачамо здравствене установе и дигитализујемо систем. Желимо да то поверење оправдамо и заједно са Светском банком радимо на даљем побољшању ефикасности здравствених услуга, истакао је министар здравља Златибор Лончар.
Процес консултација у вези са израдом Плана почео је од запослених у здравству и њихових установа, на саветовању „Здравство у Србији – корак ка оптималнијем систему“ који је организовала Комора здравствених установа у Врњачкој Бањи у сарадњи са Министарством здравља од 4. до 6. децембра 2019. Саветовање је окупило више од 500 лекара, стручњака и доносиоца одлука из ресорних институција, болница, домова здравља, института и др.
Консултације ће бити настављене са представницима привреде која послује у здравственом сектору, након чега ће бити покренут процес јавне расправе путем које ће и грађани моћи да се укључе и дају предлоге и коментаре у вези са оптимизацијом здравства у Србији.
План оптимизације мреже установа здравствене заштите део је Другог пројекта развоја здравства Србије. Стручну подршку у издради Плана пружа међународни конзорцијум који чине ИБФ (Белгија), Делта Хаус (Хрватска) и НАЛЕД (Србија).